top of page

Autorzy raportów

1.jpg
agnieszka.jpg

 prezes Instytutu Staszica, adiunkt Instytutu Studiów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Zainteresowania badawcze: Makroekonomia gospodarki otwartej, w szczególności zagadnienia polityki gospodarczej - jej skuteczności i uwarunkowań w gospodarkach otwartych, znaczenie międzynarodowych współzależności dla efektywności polityki fiskalnej państwa, polityka gospodarcza a udział krajów międzynarodowych ugrupowaniach integracyjnych, rozprzestrzenianie się kryzysów regionalnych i globalnych.

Prof. Agnieszka Domańska

kochman.jpg

absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Adwokat – członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Zawodowo od 5 lat związany z sektorem administracji publicznej. Zdobywał doświadczenie również jako prawnik w podmiotach gospodarczych i kancelariach prawnych. Autor analiz i publikacji prawnych i ekonomicznych. Działacz społeczny realizujący od kilku lat szereg projektów w trzecim sektorze. Główny obszar badawczy: rynek finansowy w wymiarze prawnym i ekonomicznym, analiza skutków regulacji, administracja publiczna, badania i analiza postaw społecznych i politycznych. 

Adw. Oskar Kochman

łuczuk.jpg

dr Piotr Łuczuk

medioznawca, publicysta, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Adiunkt w Katedrze Internetu i Komunikacji Cyfrowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. W pracy naukowo badawczej zajmuje się również kwestią wizerunku i marketingu politycznego oraz zjawiskami dotyczącymi wpływu nowoczesnych technologii na komunikację społeczną. W wydawnictwie Biały Kruk ukazał się debiut książkowy „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?”. Obszar zainteresowań: cyberbezpieczeństwo, rozwój rynku medialnego, wojna informacyjna i dezinformacja, wizerunek i marketing polityczny, nowe technologie.

Ordo Juris.jpg

Adwokat, doktor nauk prawnych, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył z wyróżnieniem w 2012 r. Autor publikacji z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, historii prawa oraz teorii i filozofii prawa, publikowanych w prestiżowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych periodykach naukowych. Od 2013 r. jest zaangażowany w działalność organizacji pozarządowych.

Adw. dr Bartosz Lewandowski

Trąbiński.jpg

prawnik oraz Inżynier, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Engineering and Applied Science w dziedzinie nauk komputerowych i cyberbezpieczeństwa na George Washington University, jak również the Institute of World Politics w Waszyngtonie w dziedzinie studiów nad bezpieczeństwem i stosunkami międzynarodowymi. Autor licznych publikacji oraz książek w dziedzinie nowych technologii, cyberbezpieczeństwa, aktywów cyfrowych pieniądza cyfrowego jak również makroekonomii.

Piotr Trąbiński

Rosołowski.jpg

absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2006-2008 zastępca dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP; współautor Pocztu przedsiębiorców polskich. Wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, członek Rady Fundacji Instytut Staszica.

Marcin Rosołowski

Balcerowski.jpg

zawodowo związany z trzecim sektorem. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim bezpieczeństwo publiczne i ekonomiczne. W przeszłości realizował szereg projektów zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Stypendysta na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu im. Radbouda w Holandii. Absolwent Executive MBA University of Quebec at Montreal. Wykładowca, społecznik m.in. wolontariusz Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, z którą jest rodzinnie związany.

dr Piotr Balcerowski

kochan.jpg

Prof. Marek Kochan

językoznawca, medioznawca. Naukowo zajmuje się językiem komunikacji publicznej, wizerunkiem osób i instytucji, komunikacją kryzysową, językiem biznesu, przemocą językową, perswazją, retoryką i erystyką, narracjami, prowadzeniem debat czy postkolonialnymi aspektami dyskursu publicznego. Prowadził badania naukowe szczególnie z zakresu języka biznesu, sloganów i przemocy w języku. Był członkiem projektu badawczego „Komunikowanie publiczne w Polsce – ujęcie inter - i multidyscyplinarne” realizowane w latach 2013–2017 przez Konsorcjum Naukowe Analiza Dyskursu.

logo.png

adiunkt w Zakładzie Filozofii Religii
Wydziału Filozofii UW; uczeń profesorów Bogusława Wolniewicza i Zbigniewa Musiała.
W filozofii racjonalista i augustynista; zajmuje się głównie problematyką aksjologiczną
i antropologiczną, także systemami Lema i Wolniewicza. Opublikował 120 artykułów i recenzji oraz pięć książek – Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema (2010), Między Elzenbergiem a Bierdiajewem. Studium aksjologiczno-antropologiczne (2012), Filozofia i los. Szkice tychiczne (2015), Głos Pana Lema. Szkice z filozofii człowieka, wartości i kosmosu.
W stulecie urodzin autora Summy (2021); (po ros., tł. W. Jaźniewicz), Станислав Лем и разум. Философские этюды (Минск: Издательство «Галіяфы», 2022 ). Inicjator i redaktor naukowy tomu B. Wolniewicz, Filozofia i wartości. Post factum (2021); autor kilkudziesięciu rozmów i wykładów na You Tube i Ban Bye, autor portalu Deliberatio. Prezes
zarządu Fundacji Katedra Bogusława Wolniewicza (2020).

dr hab. Paweł Okołowski

Dominika Łempicka-Wyszyńska.jpg

Absolwentka studiów na Wydziale Katedry Języków Specjalistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (język angielski i niemiecki), Studiów Podyplomowych w zakresie Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji (Collegium Civitas) oraz Studiów Podyplomowych w zakresie E-marketingu na Uczelni Łazarskiego. Poetka, scenarzystka i lingwistka – współzałożycielka
i prezes Fundacji Lampa, zajmującej się krzewieniem wartości religijnych
i patriotycznych poprzez sztukę. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie poezji.

Dominika Łempicka-Wyszyńska

logo.png
mb.jpg
logo.png

Reporter wojenny, ekspert ds. bezpieczeństwa i publicysta. Jako reporter był w Iraku w czasie operacji mosulskiej, w 2018 roku w Donbasie oraz na granicy polsko-białoruskiej. Autor reportaży z ukraińskiej wojny obronnej 2022 roku. Odbył kilka podróży reporterskich po ogarniętej wojną Ukrainie – autor tekstów o zbrodniach rosyjskich w Buczy i Borodiance, a także o sytuacji frontowej pod Charkowem. Autor książki „Kronika Prześladowanych” o męczeństwie chrześcijan w XXI wieku oraz sytuacji Ukrainy. Współpracował m.in. z Tygodnikiem Solidarność, DoRzeczy, Gazetą Polską Codziennie, Rzeczy Wspólne, Katolicką Agencją Informacyjną. Pisze do Defence24.pl. Jest komentatorem spraw międzynarodowych w TVP, Polsat News oraz Polskim Radio. Wykładowca, szkoleniowiec, ekspert ds. mediów. Prywatnie miłośnik sportów walki, uprawia boks.

Michał Bruszewski

GIERA.jpg

Student V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik
Departamentu Innowacji i Technologii w Ministerstwie Cyfryzacji, członek zarządu
Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, zaangażowany od wielu lat w społeczeństwo obywatelskie, koordynator projektów: Akademia Skolimowska, Namioty Wyklętych, wyróżniony w konkursie Lider Młodego Pokolenia, w 2019 roku członek Zespołu ds. studenckich przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kamil Giera

logo.png
Woś.jpg

Dziennikarz i analityk ekonomiczny publikujący min. w Salonie24 i Dzienniku Gazeta Prawna. Nominowany do szeregu nagród branżowych min Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (przyznawanej przez Akademię Ekonomiczną w Krakowie) czy Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego. Autor licznych książek m.in. Dziecięca choroba liberalizmu, To nie jest kraj dla pracowników czy Zimna trzydziestoletnia. Nieautoryzowana biografia polskiego kapitalizmu 

Rafał Woś

logo.png
grusztyn.jpg

Piotr Gursztyn

Dziennikarz, publicysta, historyk. Pracował m.in. w Radiu Plus, Telewizji Puls, telewizji Polsat, "Dzienniku. Polska-Europa-Świat", "Rzeczpospolitej", "Uważam Rze", "Do Rzeczy", Polskim Radiu RDC. Obecnie pracuje w TVP, gdzie m.in. kierował TVP Historia i Biurem Koordynacji Programowej. Autor książek "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona" i "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy". W 2017 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski, a w 2022 r. medalem "Za zasługi dla obronności kraju". Jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. 

logo.png
Kacper Kita 1.jpg

Kacper Kita

logo.png

Katolik, mąż, analityk, publicysta. Obserwator polityki międzynarodowej i kultury. Sympatyk Fiodora Dostojewskiego i Richarda Nixona. Autor biografii Giorgii Meloni i Érica Zemmoura.

logo.png
Wiktor Świetlik1.png

Wiktor Świetlik

Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki i menadżer. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował felietony i teksty publicystyczne w dziennikach „Rzeczpospolita”, tygodnikach „Uważam Rze”, „Sieci”, na portalach „Wirtualna Polska”, „Interia.pl”, „wPolityce.pl” i w wielu innych tytułach. W latach 2017 – 2019 kierował 3 Programem Polskiego Radia. Obecnie, jako pełnomocnik zarządu Polskiej Agencji Prasowej, kieruje serwisem fact-checkingowym FakeHunter zajmującym się walką z dezinformacją. Jest autorem książek pt. Bronisław Komorowski, pierwsza niezależna biografia oraz Polska Stasiaka. 

g_rutke.jpg

Grzegorz Rutke

Redaktor serwisu #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej specjalizujący się w zagadnieniach dezinformacji z obszaru geopolityki i zdrowia w materiałach prasowych oraz mediach społecznościowych. Wcześniej związany z wydawnictwami Edipresse Polska i Egmont Polska. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

A.Bochenek_1.jpg

Adrian Bochenek

 Prezes Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 4 lat zaangażowany w społeczeństwo obywatelskie, koordynując m.in. Akademię Skolimowską i Namioty Wyklętych. Prywatne zainteresowania to prawo karne, szachy oraz piłka nożna.

BEATA TROCHANOWSKA1.jpg

Beata Trochanowska

Absolwentka stosunków międzynarodowych na Collegium Civitas. Studentka prawa oraz Prezes Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego na Uczelni Łazarskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracy w międzynarodowych firmach oraz poprzez działalność społeczną.

OH.jpg

Aleksandra Horoszko

działaczka społeczna oraz edukatorka. Od 2021 Przewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEIN, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna, Koordynatorka Rady Młodych Rolników. Wielokrotna Stypendystka Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe. Laureatka 10 miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Filozoficznej, autorka publikacji naukowych z zakresu filozofii,  języka polskiego oraz historii. 

KONTAKT

Centrum Analiz Służba Niepodległej

bottom of page